IOM Global Corner:

2018-08-29

Mianmaro valdžia atmetė JTO komisijos pasiūlymą dėl šalies karinės vadovybės perdavimo baudžiamojon atsakomybėn

Antradienį vėlai vakare per JT Saugumo Tarybos posėdį kelios šalys, tarp jų Jungtinės Valstijos, paragino patraukti Mianmaro karinius lyderius atsakomybėn už nusikaltimus prieš rohinjus. Tačiau Mianmaras trečiadienį atmetė JT misijos tyrimą, kuriame raginama pradėti tarptautinį baudžiamąjį procesą prieš Miamaro kariuomenės vadą ir penkis kitus aukšto rango kariškius už šalyje tautinę mažumą sudarančių musulmonų rohinjų genocidą.

Mianmaras atkakliai neigė vykdantis etninį valymą ir tvirtino reaguojantis į rohinjų sukilėlių išpuolius. Tačiau naujoje JT misijos ataskaitoje sakoma, kad kariuomenės taktika buvo „nuosekliai ir smarkiai neproporcinga, palyginus su faktinėmis grėsmėmis saugumui“.

Tyrėjai tarp potencialių kaltinamųjų įvardijo Miną Aungą Hlaingą ir penkis kitus aukšto rango kariuomenės vadus. Pasak jų, ilgesniu įtariamųjų sąrašu galėtų būti pasidalyta su „kokiu nors kompetentingu ir patikimu organu, siekiančiu atskaitingumo pagal tarptautines normas ir standartus“.

Taip pat buvo sukritikuota Mianmaro civilinė lyderė Aung San Suu Kyi – Nobelio taikos premijos laureatė, daugelio smerkiama už nesugebėjimą apginti etninės mažumos, kurios nariai neturi jokios pilietybės. Ataskaitoje sakoma, kad ji „nepasinaudojo faktinės vyriausybės vadovės padėtimi arba savo moraliniu autoritetu, kad pažabotų šių įvykių vystymąsi arba užkirstų jiems kelią“. Nors tyrėjai pripažįsta, kad Aung San Suu Kyi arba kitų civilinės valdžios struktūrų įtaka kariuomenės veiksmams menka, ataskaitoje teigiama, kad jie „savo veiksmais ir neveikimu... prisidėjo prie nusikalstamų žiaurumų vykdymo“.

Tyrėjai ragina JT Saugumo Tarybą pavesti dėl padėties Mianmare spręsti Tarptautiniam Baudžiamajam Teismui arba sudaryti ypatingąjį tarptautinį baudžiamąjį tribunolą. 

Šaltinis: lrytas.lt