IOM Global Corner:

2018-09-21

Vidaus reikalų viceministras pateikė siūlymą Trišalei tarybai nustatyti kvotą dėl į Lietuvą atvykstančių darbuotojų iš užsienio

Vidaus reikalų viceministras Arūnas Gražulis, pavaduojantis ministrą, kreipėsi į Trišalę tarybą, siūlydamas jai nustatyti poreikį arba kvotą, kiek į Lietuvą iš užsienio įleisti trūkstamų darbuotojų palengvintomis procedūromis. Remdamasi Trišalės tarybos sprendimu, Vyriausybė priimtų sprendimą. Taryba tokį siūlymą sukritikavo – nesutarė netgi dėl minimalaus atlyginimo. 

A.Gražulis Trišalės tarybos pristatyme patikino, kad šiuo metu Vidaus reikalų ministerija baigia parengti migracijos priemonių planą, kuriame numatytas ir palengvintas trūkstamų darbuotojų įsivežimas, o kartu ir griežtesnė kitų imigrantų kontrolė. „Vienas svarbiausių klausimų, kuris yra pačioje baigiamojoje stadijoje, yra kvotos, kiek darbuotojų galima atsivežti pagal palengvintą procedūrą, kuri taikoma trūkstamų profesijų sąrašui. Turime Vyriausybės pavedimą nustatyti kvotą, kad trūkstamų darbuotojų nebūtų vežama tiek, kad būtų per daug“, – aiškino A.Gražulis.

„Klausimas pats savo esme, kiek trūkstamų darbuotojų galima atsivežti į šalį, yra svarbus ir socialiai, ir ekonomiškai, ir labai smarkiai keičia ir darbo rinką, ir konkurencingumą“, – dėstė A.Gražulis ir teigė, kad darbo grupėje sutarta pasiūlyti tokį klausimą spręsti Trišalei tarybai, esą darbdaviai, Vyriausybė ir profesinės sąjungos čia susitartų dėl ekonominių ir darbo santykių problemų taip, kaip ir sprendžia dėl MMA. 

„Galima nustatyti tam tikrą procentą nuo populiacijos, kiek darbo jėgos galima atsivežti per metus. Kitas požiūris būtų susijęs su formulės taikymu, kur būtų skaičiuojama, kiek iš darbo rinkos pasitraukia ir kiek ateis trūkstamos specializacijos darbuotojų. Įvertinus skirtumus, būtų galima išvesti formulę“, – dėsto A.Gražulis. Čia pat jis pripažino, kad „automatiniai“ sprendimai turi trūkumų. Dalis nuo populiacijos ne itin tiktų – augimo metu tai būtų stabdantis veiksnys, o krizės metu – dar labiau darbo kainą numušantis veiksnys. „Formulė turi būti nustatyta atsižvelgiant į įvairius darbo jėgos poreikius. Formulė išeina gana sudėtinga, ir sudėtinga atsižvelgti į visus veiksnius“, – teigė A.Gražulis.

Šiuo metu trūkstamų profesijų sąrašą sudaro Lietuvos darbo birža, atlikusi darbdavių apklausą. Darbo rinkos statistika atnaujinama du kartus per metus. 

Šaltinis: 15min.lt