IOM Global Corner:

2018-11-28

Vyriausybės pristatytame priemonių plane nauji siūlymai, kaip paskatinti grįžti išvykusius lietuvius

Trečiadienį (lapkričio 28 dieną) Vyriausybė svarstė priemonių planą, kuriuo sieks sugrąžinti emigracijoje gyvenančius lietuvius. Balsavimas buvo atidėti kitai savaitei. 

Iš pasiūlymų matyti, kad Vyriausybė ketina stiprinti Migracijos informacijos centrą „Renkuosi Lietuvą“ – suteikti jam daugiau funkcijų, paslaugų. Žadama įvesti papildomas nemokamas telefono linijas ryšiui su Norvegija ir Airija, kur gyvena daug tautiečių. Nemokama linija su Norvegija galėtų būti įvesta jau 2019 m. antrąjį ketvirtį, o su Airija – tų pačių metų III ketvirtį. Tais skambučiais emigrantai bus konsultuojami dėl grįžimo. Beje, skelbiama, kad nemokamai telefono linijai nereikės papildomų lėšų, tačiau Vyriausybės priemonių plane nerašoma, kaip techniškai tai veiks. 

Vyriausybė taip pat ketina biudžeto lėšomis finansuoti psichologinę pagalbą grįžtantiems ir jų artimiesiems. „Tai padėtų grįžusiems asmenims adaptuotis Lietuvoje, spręsti dėl kultūrinių ir socialinių skirtumų kylančius vidinius konfliktus“, – teigiama Vyriausybės pristatytame priemonių plane. 

Vyriausybė taip pat pastebi, kad daugėja Lietuvos piliečių, susituokusių su kitų šalių piliečiais – nuo 2004 m. tokių jau 42,7 tūkst. Kalbos barjeras gali būti kliūtis grįžti į tėvynę, todėl lietuvių kalbos kursai už biudžeto pinigus esą galėtų palengvinti grįžimą, teigia Vyriausybė. Tokie kursai galėtų būti teikiami ir internetu. Be to, dėl tokių sutuoktinių siūloma visoms viešoms valstybės ir savivaldybių institucijoms informaciją skelbti ir anglų kalba, o kaip svarbiausios išskirtos Valstybinė mokesčių inspekcija ir Valstybinės ligonių kasos. 

Praėjusiais metais į Lietuvą sugrįžo 1,38 tūkst. Lietuvos piliečių iki 18 metų. Emigrantų vaikams, kaip skelbiama, sunkiau integruotis regionų mokyklose, todėl Vyriausybė žada netestuoti sugrįžusio mokinio, o sudaryti individualų mokymosi planą. 

Vyriausybė trečiadienį pasiūlė Seimui įstatymu įtvirtinti, kad krizių kamuojamose šalyse gyvenantys lietuviai gautų valstybės paramą, jeigu nuspręstų grįžti į Lietuvą. į Lietuvą grįžtantys tautiečiai taip pat gautų paramą naudojantis Užimtumo tarnybos paslaugomis ir užimtumo rėmimo priemonėmis, nemokamas teisines konsultacijas, kitą socialinę paramą ir išmokas.

Šaltinis: 15min.lt