

Informacija grįžtantiems
Padėti apsispręsti galvojantiems apie grįžimą lietuvių migrantams ir teikti konsultacinę pagalbą – toks yra TMO Migracijos informacijos centro (MIC) tikslas
Po ilgesnio laiko praleisto svetur priimti sprendimą sugrįžti ir bandyti iš naujo įsitvirtini savo šalyje nėra lengva. Sugrįžus vienu metu tenka spręsti daugybę praktinių klausimų ir pratintis prie pasikeitusios situacijos, nes per išvykimo laikotarpį keitėsi tiek pats išvykęs žmogus, tiek ir Lietuva. TMO tiki, kad turėdami informaciją žmonės gali priimti geriausius sprendimus.
Nuo 2015-ųjų TMO MIC teikia konsultacijas visiems sugrįžusiems arba apie grįžimą galvojantiems lietuvių migrantams. Vieno langelio principu migracijos informacijos centre yra teikiamos konsultacijos įvairiais klausimais:
Abejojate, ar verta kreiptis, arba galvojate, kad jūsų klausimai pernelyg asmeniški? Susisiekite su migracijos informacijos centro konsultantais. Išsiaiškinę situaciją, centro darbuotojai suteiks reikiamą informacinę pagalbą arba nukreips Jus į atitinkamas institucijas ar organizacijas.
Migracijos informacijos centras konsultacijas teikia:
Skype: Migracijos informacijos centras
Internetinė svetainė: http://renkuosilietuva.lt/


Nemokamos konsultacijos užsieniečiams
TMO Vilniaus biuras teikia nemokamas konsultacijas užsieniečiams teisiniais ir praktiniais klausimais, susijusiais su atvykimu ir gyvenimu Lietuvoje. Jeigu susidūrėte su problema ar sudėtinga situacija, susijusia su migracija, kreipkitės į TMO. Negarantuojame, kad galėsime padėti visais atvejais, tačiau pasistengsime įsigilinti į Jūsų situaciją ir ieškoti galimų sprendimo būdų. Dėl konsultacijų kreipkitės el. paštu emn@iom.lt arba telefonu 8 5 262 4897.
Savanoriško grįžimo programa
TMO yra pasirengusi ištiesti pagalbos ranką sunkioje padėtyje atsidūrusiems užsieniečiams, norintiems grįžti į savo šalį
Savanoriško grįžimo ir reintegracijos programa skirta migrantams, kurie savo noru apsisprendžia grįžti namo, tačiau neturi galimybių (finansinių) ar jiems reikalinga pagalba išvykti. Nuo 1979-ųjų Tarptautinė migracijos organizacija, įgyvendindama Savanoriško grįžimo ir reintegracijos programą, padėjo saugiai namus pasiekti daugiau nei 1,2 mln. migrantų visame pasaulyje.
TMO Vilniaus biuras per 15 savo veiklos metų tokią pagalbą suteikė daugiau nei 2000 užsieniečių iš Azijos, Afrikos ir Europos šalių.
TMO Vilniaus biuro teikiama pagalba apima:
Jei yra poreikis, namo grįžtančiam migrantui TMO Vilniaus biuras gali suteikti laikiną apgyvendinimą, maitinimą, taip pat palydą, pagalbą tranzito šalyje ar pasitikimą atvykus.
Šalia tiesioginės pagalbos migrantams, TMO Vilniaus biuras taip pat prisideda prie grąžinimo srityje dirbančių specialistų kompetencijų kėlimo, organizuodamas studijų vizitus, mokymus, seminarus.
Konsultacijos teikiamos:
Telefonu: 8 800 12342 (nemokama tel. linija Lietuvoje)
Mob.: +370 610 01618
El. paštu: AVR.Vilnius@iom.int
Individualiai: A. Jakšto g. 12, 4 aukštas, 01105 Vilnius
Daugiau informacijos apie savanoriško grįžimo ir reintegracijos programą rasite mūsų internetinėje svetainėje www.returnhome.lt


Prekyba žmonėmis
TMO siekia užkirsti kelią prekybai žmonėmis ir padėti nuo šio nusikaltimo nukentėjusiems žmonėms visame pasaulyje
Nors tikslių duomenų nėra, tačiau vertinama, kad kasmet apie 800.000 asmenų tampa šio nusikaltimo aukomis. Jau daugiau nei 25 metus TMO aktyviai kovoja su prekybos žmonėmis reiškiniu. Per šį laikotarpį visame pasaulyje organizacijos darbuotojai padėjo daugiau nei 65 000 moterų, vaikų, vyrų, kurie tapo prekybos žmonėmis aukomis.
„Prekyba žmonėmis - tai žmonių verbavimas, pervežimas, perdavimas, slėpimas ar jų priėmimas gąsdinant, panaudojant jėgą ar kitas prievartos, grobimo, apgaulės, sukčiavimo formas, piktnaudžiaujant padėtimi ar pažeidžiamumu < … > siekiant išnaudoti” (Jungtinių Tautų Protokolas dėl prekybos žmonėmis, ypač moterimis ir vaikais, prevencijos, sustabdymo bei baudimo už vertimąsi ja; 3 straipsnis).
Lietuvoje TMO Vilniaus biuras prekybos žmonėmis prevenciją vykdo bei pagalbą nukentėjusiems teikia nuo 2001 m. Per šį laikotarpį TMO Vilniaus biuras padėjo per 200 nukentėjusiųjų grįžti į gyvenimą, vykdė tyrimus, mokymus įvairių sričių specialistams (pvz., socialiniams darbuotojams, policininkams, prokurorams ir teisėjams, mokytojams) bei organizavo informacines kampanijas. „Tave parduos kaip lėlę“ – priežodžiu tapusi frazė įamžino TMO pastangas perspėti moteris apie seksualinės vergovės užsienyje pavojus. Kovodamas prieš prekybą žmonėmis, TMO Vilniaus biuras aktyviai dirbo visame Baltijos regione bei Kaliningrado (Rusijos Federacija) srityje.
Keičiantis situacijai, keičiasi ir prekeivių žmonėmis veiksmai, plinta naujos prekybos žmonėmis formos (išnaudojimas vergiškam darbui, vaikų išvežimas vykdyti nusikalstamas veikas užsienyje ir kt.), todėl apie prekybos žmonėmis pavojus, įvairias žmonių išnaudojimo formas TMO šiandien perspėja visus – ir moteris, ir vyrus, ir vaikus, sakydami „Asortimentas plečiasi. Būkite budrūs“.
2014-2015 m. TMO Vilniaus biuras įgyvendino projektą "Kovai su prekyba žmonėmis-socialinės atsakomybės didinimas". Projektu siekiama perspėti apie prekybos žmonėmis pavojus ir informuoti visuomenę apie besikeičiančias prekybos žmonėmis formas bei regionuose dirbančius socialinius darbuotojus įgalinti atpažinti prekybos žmonėmis pavojus.
Daugiau informacijos: www.prekybazmonemis.lt


Tyrimai ir statistika
Pastebėti aktualias problemas ir siūlyti profesionalius sprendimus – šiuo principu vadovaujasi TMO, vykdydama migracijos tyrimus
Organizacija suteikia erdvę mokslininkų ir politikų dialogui, o vykdomų tyrimų rezultatai leidžia palyginti vyraujančias praktikas skirtingose šalyse. TMO tyrimai visame pasaulyje analizuoja skirtingus migracijos proceso aspektus: bendras migracijos tendencijas ir tarptautinę migracijos ir prieglobsčio teisę, darbo migracijos ir integracijos problemas, nelegalią migraciją ir prekybos žmonėmis fenomeną, grįžtamąją migracija ir kt.
TMO Migracijos tyrimų padalinys, įsikūręs TMO centrinėje būstinėje Ženevoje, vykdo tyrimus, skirtus politikos vykdytojams ir siekia, kad TMO taptų pagrindiniu informacijos šaltiniu apie migracijos procesus. Vienas pagrindinių leidinių – periodiškai leidžiamas Pasaulio migracijos raportas (World migration report).
TMO Vilniaus biuras vykdo tyrimus, kurie yra aktualūs Lietuvai ir Europos Sąjungai. TMO Vilniaus biuras dalyvauja Europos migracijos tinkle, skirtame europiniu lygiu rinkti, analizuoti ir dalintis naujausia, objektyvia ir palyginama informacija apie migraciją ir prieglobstį. Kasmet atliekamos 3-4 nedidelės apimties studijos migracijos ir prieglobsčio temomis, analizuojama statistinė informacija.
Daugiau publikacijų galite rasti:


Migrantų integracija
Migracija turi nesuskaičiuojamą daugybę skirtingų veidų. TMO skatina suprasti ir gerbti žmogų, nepaisant jo išvaizdos, kilmės ir tikėjimo.
Siekdama pagerinti efektyvią integraciją, TMO:
- Informuoja, konsultuoja bei teikia paslaugas migrantams;
- Organizuoja mokymus viešųjų paslaugų teikėjams migrantus priimančiose šalyse;
- Siekia didinti supratimą ir toleranciją kitokioms kultūroms.
Lietuva, ilgą laiką buvusi homogenišku kraštu (ypač rasės ir religijos atžvilgiu), šiandien sulaukia vis didėjančio trečiųjų šalių piliečių srauto, atvykstančio čia dirbti ir gyventi. Migracijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos duomenimis, Lietuvoje šiandien jau gyvena beveik 40 000 užsieniečių. Dauguma jų susiduria ne tik su kalbos barjeru, ar kultūriniais skirtumais, bet ir valstybės tarnautojų, bei viešųjų paslaugų teikėjų, reikiamos tarpkultūrinės kompetencijos, patirties ar žinių stoka. Dėl to tiek specialios integracijos programos legaliai šalyje esantiems užsieniečiams, tiek ir mokymai valstybės tarnautojams, dirbantiems su imigrantais, tampa gyvybiškai svarbūs.
TMO veikla migrantų integracijos srityje Lietuvoje prasidėjo dar 2000 metais, kai buvo įgyvendinti pirmieji rusakalbių gyventojų, atvykusių iš buvusių Sovietinių respublikų, integracijos projektai. Nuo 2008 m. TMO Vilniaus biuras vykdo tikslingai orientuotus tarpkultūrinės kompetencijos ugdymo mokymus apie neįprastas/naujai atkeliaujančias į Lietuvą kultūras skirtingų sričių specialistams – policijos pareigūnams, socialiniams darbuotojams, vaiko teisių apsaugos specialistams.
2014–2015 m. buvo įgyvendinamas projektas „Pagalba vaikui ir jo šeimai: specialistų tarpkultūrinės kompetencijos didinimas II“, kurio tikslas – ne tik padėti specialistams pažinti kitas kultūras (Kinijos, Indijos, Islamo), bet ir mokytis suprasti bei priimti kitoniškumą. Šis projektas yra 2012–2013 m. vykusio projekto tęsinys.
2013–2014 m. vykdyto projekto „Inovatyvus policijos sistemos darbuotojų tarpkultūrinės kompetencijos tobulinimas“ metu buvo sukurti nuotolinio mokymo moduliai, kurių tikslas – didinti įvairių sričių specialistų, teikiančių viešąsias paslaugas ir susiduriančių su trečiųjų šalių piliečiais (TŠP), tapkultūrinės kompetencijos įgūdžius.
Nuotolinio mokymo modulius galite rasti čia:
-
Europos Migracijos Tinklas LT NIC
Еuropos migracijos tinklas (EMT) - tai ES valstybių narių ir Europos Komisijos tinklas, skirtas rinkti, analizuoti ir dalintis naujausia, objektyvia ir palyginama informacija migracijos bei prieglobsčio srityje. Daugiau IOM video: https://bit.ly/3tkFWLK
-
Renkuosi Lietuvą: Matas Paulinas. Virtuvės šefas
Nuo ko pradėti grįžus į Lietuvą: https://www.renkuosilietuva.lt/lt/nuo... Neradai atsakymų į rūpimus klausimus? Susisiek su mumis! www.renkuosilietuva.lt/ Daugiau IOM video: https://bit.ly/3tkFWLK
-
Abipus sienų
Filmas sukurtas Tarptautinės migracijos organizacijos (TMO) Vilniaus biurui bendradarbiaujant su VU Filosofijos fakulteto Sociologijos katedra. Daugiau IOM video rasite čia: https://bit.ly/3tkFWLK